autor: Tomek Miłowicki

W dobie tak szybkiego rozwoju technologicznego oraz dynamicznie zmieniającej się sytuacji ekologicznej człowiek zaczął poszukiwać innych – lepszych i zdrowszych – sposobów obcowania z kulturą. Są to między innymi książka elektroniczna oraz audiobooki. Te dwa nośniki od kilku lat cieszą się niemałym zainteresowaniem, a to dzięki megacyfryzacji, która strukturyzuje współczesne życie. Prowadzi je ku lepszej, łatwiejszej i bardziej ekologicznej przyszłości. Taka sytuacja miałaby oznaczać dla książki papierowej jedno – unicestwienie. Jednakże, czy tak faktycznie będzie? Czy w przyszłości digital reading całkowicie zastąpi tradycyjną książkę papierową? 

Promocje na ebooki

Serwisy takie jak Storytell czy Legimi udostępniają często propozycje książek elektronicznych w promocyjnej cenie. Na tego typu platformach na użytkowników czekają setki tysięcy różnych historii. Wystarczy się zarejestrować by otrzymać nawet 50% zniżki na zakupy. Warto również wspomnieć o platformie internetowej BookBeat, która również zachęca do kupowania książek elektronicznych oraz audiobooków w cenach promocyjnych. Co ważne, BookBeat oferuje wypróbowanie dwutygodniowego abonamentu w zupełności za darmo, dzięki czemu użytkownicy mogą sprawdzić, czy oferta serwisu spełnia wymagania użytkownika. Kilka dni temu na stronie www.woblin.pl pojawiły się ciekawe promocje, w tym nowa powieść Olgi Tokarczuk p.t., Empuzjon.

Virtualo kod rabatowy

Virtualo to księgarnia, w której każdy użytkownik znajdzie ogromny zasób ebooków i audiobooków. Aby skorzystać z oferty Virtualo.pl należy zakupić produkt online. Po zatwierdzeniu płatności gotowy do pobrania plik z ebookiem lub audiobookiem znajdziesz się na twojej poczcie. Virtualo oferuje zarówno ebooki, audiobooki, jak i cyfrowe wydania prasy. Virtualo kupony rabatowe można wykorzystać na wiele pozycji w księgarni. Użytkownik ma do wyboru ponad 40 tysięcy tytułów. Znajdzie tam zarówno światowe bestsellery w formie cyfrowej, lektury jak i nowości. 

Legimi kod rabatowy

Księgarnia internetowa Legimi posiada szeroką gamę produktów, w której każda osoba może znaleźć coś dla siebie.

Legimi oferuje takie pozycje, jak: kryminał, fantastyka i sci-fi, obyczajowe i romanse, sensacja, thriller, horror, literatura faktu, biografie, biznes, języki obce, nauka i nowe technologie, poradniki, religia i duchowość, edukacja i wiele innych. Jak widać każdy użytkownik szukający dobrej literatury znajdzie coś dla siebie

Co więcej, aby zakupić interesującą Cię książkę nie musisz wychodzić z domu, wszystkie czynności można wykonać również online. Dlatego warto skorzystać z kodów rabatowych, aby dostać zniżkę na swoje zamówienie i kupić interesujący Cię ebook w promocyjnej cenie.

Kody zniżkowe z newslettera

Warto zapisać się do darmowego newslettera, aby być na bieżąco i otrzymywać powiadomienia o nadchodzących zniżkach i nowościach. Użytkowniku! Odszukaj na Legimi kod promocyjny, który zapewni Ci o wiele tańsze zakupy. Zapisz się już dziś i zgarniaj najkorzystniejsze rabaty. 

Kto czyta ebooki

Po ebooki najchętniej sięgają osoby zainteresowane nowymi technologiami i narzędziami, które są przez te oferowane. Według najnowszy badań przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową co 20 czytelnik sięga po książkę w formie elektronicznej. Zaledwie 7% odbiorców kultury sięga po audiobooki. Analizy pokazały za to wzrost zainteresowania różnego rodzaju podcastami – 30 procent odbiorców oraz relatywnie wysoki odsetek czytelników korzystających z książek udostępnianych w formie streamingu – 28 procent. Należy jednak pamiętać, że na wzrost zainteresowania e-tekstami miała wpływ pandemia i przymusowe zamknięcia w domu. W tym trudnym okresie korzystanie z kultury było znacznie utrudnione, co sprawiło, że jedyna możliwością był Internet i e-książki. Jak podaje serwis internetowy Legimiod początku pandemii przybyło mu 66 proc nowych użytkowników. 

Ebooki czy papier?

Człowiek jest przekonany, że ebooki są bardziej ekologiczne, ponieważ ratują drzewa przed niepotrzebną wycinką. Okazuje się jednak, że czytniki ebooków są ekologiczne, tylko wtedy, gdy czytamy na nich więcej niż 20 książek rocznie. Utarło się przeświadczenie, że produkcja książek wiąże się z wycinką drzew. Otóż nie do końca. Podczas tego typu ekoanaliz należy pamiętać, że w miejsce wyciętego drzewa zostają posadzone cztery nowe. Dodatkowo młode drzewka mają większe możliwości do pochłaniania CO2 w porównaniu ze starszymi drzewami.

Szacunki podają, że z jednego drzewa o masie około 2 ton może powstać 2000 książek o masie 1 kg. Z innych danych naukowych wynika, że z jednego drzewa otrzymamy 8500 kartek, a z 17 drzew – tonę papieru. Przy produkcji książki potrzebne jest około 7,5 litra wody, a do produkcji czytnika 125 litrów wody. Wiadomo, że aby zrównoważyć zużycie wody na czytnik musiałoby być wyprodukowanych 16 książek. Produkcja książek generuje 100 razy mniej CO2 niż produkcja czytników ebooków, a sama ich produkcja wykorzystuje łącznie ok. 15 kg materiałów.

Obiektywnie patrząc, jedyną możliwością dla e-booka są drastyczne podwyżki cen papieru, które najbardziej zauważalne są w branżach fotograficznych. Prędzej czy później wzrosty cen odbiją się na cenach książek, co może skłonić czytelników do poszukiwania tańszej alternatywy w formacie elektronicznym. Być może w przyszłości człowiek wynajdzie ekologiczny i trwały materiał, który – zarówno strukturalnie, jak i składowo – będzie przypominał książkę. To pozwoli kontynuować tradycję książki jako papierowego medium między jednostką ludzką a metawersum wiedzy i wyobraźni.

Bibliografia:

  1. Promocje na Ebooki, www.woblink.com
  2. Wizowska. J., Ebook czy papier – jaka książka jest eko?, www.nanowosmieci.pl 
  3. Książki papierowe nadal królują nad ebookami, www.niestatystyczny.pl
  4. Porębska. P., Proste sposoby na oszczędzanie papieru. I czy ebooki są pro-eko? www.swiatoze.pl.
  5. Raczek .M, Cyfrowe czytanie. Czeka nas rewolucja czy pozostaniemy wierni papierowi? www.kultura.trojmiasto.pl

Pierwszy połóż łapę na najnowszych promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera

Błąd. Proszę spróbuj ponownie.

Przeczytałem i akceptuje politykę prywatności