Każdy z nas chciałby żyć godnie i nie martwić się o to czy są środki finansowe na wszystkie potrzeby. Nikt nie chce wchodzić codziennie na konto bankowe i sprawdzać czy starczy mu środków do następnej wypłaty. W ostatnim okresie możemy zauważyć diametralne zmiany w cenach produktów na półkach sklepowych na wyższe, co przekłada się na znaczne zmniejszenie się naszych budżetów domowych czy firmowych. Najbardziej znaczącym czynnikiem tego problemu jest inflacja.
Co to jest inflacja?
Jak powszechnie wiadomo, rynek jest zmienny. Ceny produktów często spadają oraz rosną, może to mieć związek np. z sezonem (owoce/warzywa), ale mimo wszystko jest to przewidywalne i klarowne. Najprostszym wytłumaczeniem tego terminu jest spadek wartości pieniądza, np. kiedy możemy kupić 3 jabłka po wzroście inflacji już tylko 2.
Wykres przedstawiający wzrost/obniżkę cen pomiędzy 2019-2020 rokiem.

Skutkiem inflacji jest wzrost cen, nie jednego czy kilku produktów, a wszystkich niezależnie od branży. Narodowy Bank Polski szacuje, że ceny w ciągu ostatniego roku wzrosły przeciętnie aż o 7,7%, co jest jednym z najgorszych wyników w Europie. Prześciga nas w tym niechlubnym rankingu tylko Litwa, Estonia oraz Turcja. Ceny podstawowego koszyka zakupowego względem 2019 roku wzrosły średnio, aż o 21,3%. Na dzień dzisiejszy szacuje się, że średnioroczna inflacja w Polsce na rok 2022 wyniesie 7,2%.
Wykres okazujący inflację w grudniu 2021 roku, na tle UE.

Wykres okazujący inflację na przestrzeni lat 2018-2021 w Polsce.

Tabela przedstawiająca różnice cen produktów w sklepie Auchan pomiędzy 2020 rokiem, a 2021 rokiem.

Tabela przedstawiająca różnice cen produktów w sklepie Stokrotka pomiędzy 2020 rokiem, a 2021rokiem.

Z czego się bierze inflacja?
Głównym czynnikiem rosnącej inflacji w Polsce jest wzrost kosztów produkcji, np. w chodzą w to koszty transportu oraz produktów ropopochodnych. W głównej mierze bardzo mocno na ten stan rzeczy wpłynęła pandemia, ponieważ wiosną 2019 roku koszt baryłki ropy opiewał na 20$, a obecnie cena waha się pomiędzy 75$, a 85$. Równie istotną sprawą jest wzrost cen gazu, na które jest coraz większe zapotrzebowanie .
Jak oszczędzać podczas inflacji?
Wszystkie produkty są teraz stosunkowo drogie, porównując do poprzedniego roku więc warto, abyśmy skutecznie minimalizowali wydatki. Poniżej przedstawię kilka z nich.
W inteligentnym i oszczędnym robieniu zakupów pomaga, jakże sprawdzona lista zakupów. Dzięki niej możemy ustalić najpotrzebniejsze artykuły. W ten sposób unikniemy kupowania towarów, które są nam niepotrzebne lub mamy je w domu. Prostym, a efektywnym sposobem, jeśli chodzi o artykuły spożywcze, jest zorientowanie się na temat promocji danych produktów w sklepach. Często można kupić produkt po tańszej cenie, lub w wielopaku, np. masło 2+1. Możemy także skorzystać z kodów rabatowych.
Jeśli chodzi o sprzęty domowe czy mniejsze rzeczy, warto odwiedzić strony oferujące wysyłkę spoza Europy, np. Chin. W przeszłości chińskie produkty traktowane były jako tandetne, Z pewnością było to zasłużone. Obecnie chińscy producenci znacznie podnieśli jakość swoich towarów i mają ciekawe oferty ale w zdecydowanie niższych cenach, niż te pochodzące z Europy.. Ta opcja należy raczej do bardziej cierpliwych klientów, gdyż zdarza się, że przesyłka może trwać nawet do miesiąca, w zależności od produktu.
Sposoby na oszczędzanie
Istnieją również dla niektórych nieznane, niezwiązane z promocjami sposoby oszczędzania. Warto zainteresować się CASHBACKiem. Dzięki tej usłudze, przy zakupie artykułów, sklep zwraca daną kwotę. Oczywiście warto przed zakupem sprawdzić, czy strona internetowa bądź sklep stacjonarny, z którego mamy zamiar kupić produkt, posiada ww. usługę. Może oszczędzone kwoty nie będą powalać na kolana, ale jeśli takich transakcji będzie dużo, odczujemy różnicę.
Umiejętne korzystanie z kuponów rabatowych. Warto przed zakupem sprawdzić, czy nie ma zniżki na ten właśnie towar. Na naszej stronie możesz znaleźć kody rabatowe do każdego typu produktu, co pozwoli Ci zaoszczędzić w skali miesiąca nawet 30%. Zaoszczędzone środki możemy lokować w inwestycje, w ten sposób ubezpieczając je przed inflacja.
Ograniczanie kosztów i oszczędzanie
Należy również pamiętać o jakże najprostszych i niewymagających od nas dużego wysiłku rozwiązaniach, a mianowicie ograniczeniem kosztów związanych z mieszkaniem, bądź domem. Warto zwrócić uwagę na nadmierne zużycie wody, czy włączone bez potrzeby światła w pomieszczeniach, w których aktualnie nie przebywamy. Równie ważnym aspektem jest kontrolowanie odpowiedniej temperatury w mieszkaniu/domu. Najłatwiejszym sposobem do kontrolowania jest zakup termostatu. Pozwoli on utrzymać odpowiednią temperaturę i zapewni uniknięcie strat ciepła.
Podsumowując, warto dywersyfikować oszczędzanie, ponieważ może jednostkowo są to małe kwoty, ale jeśli systematycznie będziemy korzystać z kodów rabatowych i promocji to finalnie można uzbierać całkiem pokaźną sumę. Najważniejsze to mieć świadomość, że możesz kupić taniej i korzystać z tego przy każdej okazji. Wszystko jest w Twoich rękach.